Medica

Ultrasonograf – dziewczynka czy chłopczyk?

UltrasonografChyba zdecydowanej większości z nas badanie USG kojarzy z badaniem płodu i odpowiedzią na tytułowe pytanie. Oczywiście jest to jedno z podstawowych badań tego typu, ale jest ich dużo więcej np. badanie narządów jamy brzusznej, czy bardzo często przeprowadzane – badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych.

W tym miejscu warto ogólnie powiedzieć, na czym polega badanie USG. Zaznaczmy, że badanie całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne i bardzo tanie. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnego aparatu o nazwie ultrasonograf, który wykorzystuje zjawisko odbicia się fal ultradźwiękowych na granicach ośrodków. Prościej mówiąc przypomina to trochę działanie radaru, który wysyła wiązkę, a ta natrafiając na przeszkodę zamienia go na odpowiedni obraz.

Do przeprowadzenia badania niezbędne są różnego rodzaju żele do USG, które przed zabiegiem nanoszone są na obszary ciała będące celem badania. Jak sama nazwa wskazuje substancje te maja postać gęstego, bezbarwnego kremu lub maści. Żel do USG zdecydowanie poprawia kontakt głowicy aparatu z ciałem badanego, a dzięki temu obraz na ekranie jest dużo wyższej jakości.

Trzeba podkreślić, że jeszcze do niedawna badanie USG można było przeprowadzać tylko w gabinetach i placówkach medycznych. Dziś już mamy do dyspozycji urządzenia przenośne, dzięki którym możliwe jest wykonanie badania w domu pacjenta. Warto dodać, że w Internecie odnajdziemy specjalistyczne sklepy zajmujące się dostarczaniem sprzętu do badań USG. Jeden z nich odnajdziemy na stronie www.medica.wrotapolski.pl. Zamówimy w nim każdego typu ultrasonograf, żele do USG i wiele innych niezbędnych rzeczy związanych z tego typu badaniami, a wszystko w atrakcyjnych cenach i na dogodnych warunkach.